სურნელოვანი და მარადმწვანე მაგნოლიების დარგვა ბულვარის პირველ ზოლში მე-19 საუკუნის ბოლო პერიოდიდან დაიწყო. ძველი ბათუმელები ამ ადგილს დღესაც მაგნოლიების ხეივანს უწოდებენ. ბულვარის ძირითადი განაშენიანება მაგნოლიის ხეებით გასული საუკუნის 30-იან წლებში მოხდა. ეს პროცესი დღესაც მიმდინარეობს. ძველი დაზიანებული მაგნოლიების ჩანაცვლება ყოველწლიურად ხდება. დღეს ბულვარის ტერიტორიაზე 600 ძირი მაგნოლია გრანდიფლორა (magnolia grandiflora) და 51 ძირი მაგნოლია სულანჟას ( magnolia soulangeana) ხე დგას. მისი შიშველი ტოტები, ზამთრის მიწურულს, იფარება ულამაზესი ვარდისფერი ყვავილებით და მნახველს გულგრილს არ ტოვებს თავისი სილამაზით.
მაგნოლია დიდყვავილა - (magnolia grandiflora) მარადმწვანე, მაგნოლიასებრთა ოჯახის (magnoliaceae), სურნელოვანი მოყვავილე ხე-მცენარეა. იგი დაახლოებით 30 მ. სიმაღლის იზრდება და ყვავილის ზომაც მეტად შთამბეჭდავი აქვს - დაახლოებით 20 სმ დიამეტრის. ფოთლებიც მოზრდილი, ტყავისებრი და პრიალა აქვს.
მაგნოლიის ათეულობით ჯიში არსებობს, რომელთა გავრცელების არეალი მოიცავს ჩრდილოეთ ამერიკას და სამხრეთ აღმოსავლეთ აზიას. ჩვენს რეგიონში, ფართოდაა გავრცელებული მაგნოლია დიდყვავილა (magnolia grandiflora), რომლის წარმოშობაც ჩრდილოეთ ამერიკიდან მოდის და სწორედ ამ ჯიშს უწოდებენ მაგნოლიათა ოჯახის დედოფალს, მისი წარმოსადეგი შესახედაობიდან გამომდინარე. ის განსაკუთრებით ლამაზია ყვავილობის პერიოდში - ივნისიდან დაახლოებით 4 თვის მანძილზე. შუძლებელია მაგნოლიის ყვავილობა ადამიანს შეუმჩნეველი დარჩეს, იმდენად სურნელოვანია მისი ყვავილები. ყვავილები საღამოობით იხურება და დილით ისევ იშლება. მრავლდება თესლით და კალმით (სათბურებში). კარგად ხარობს ნოყიერ და ტენიან ნიადაგში.
მაგნოლია დიდყვავილა, ევროპაში ამერიკიდან გავრცელდა XVII- საუკუნის ბოლოდან, მეზღვაურთა მიერ. ყოველ საზღვაო ექსპედიციას ამერიკის მიწებზე, ლუდოვიკო - XIV თან აყოლებდა ბოტანიკოსებს და მათ ევალებოდათ მოეძიათ ახალი სამკურნალო მცენარეები, რათა გაემდიდრებინათ სამკურნალო ბაღი, რომელიც გაშენებული იყო პარიზში.
სწორედ ასეთი ექსპედიციის დროს, ფრანგმა ბერმა და ბოტანიკოსმა - შარლ პრიუმემ, პირადად ჩამოიტანა მაგნოლიის რამოდენიმე ნერგი, იმდენად დიდი მოწონება დაიმსახურა მისმა ყვავილმა, რომ იმასაც ამბობენ, რომ იმ პერიოდისთვის, ბრილიანტის ქვაზე ძვირადაც კი ფასობდა მაგნოლიის ყავავილი. მებაღეები ერთმანეთსაც კი ჰპარავდნენ მოყვავილე მაგნოლიის ნერგებს. სახელწოდება - „მაგნოლია“ უწოდა შვედმა ბუნებისმეტყველმა, კარლ ლინემ, ბოტანიკური ბაღის დირექტორის, ღვაწლმოსილი ბოტანიკოსის, პიერ მა(გ)ნოლის (Pierre Magnol ) საპატივსაცემოდ.

Fragrant and evergreen magnolias began to be planted in the first lane of the boulevard from the end of the 19th century. The old residents of Batumi still call this place the Alley of Magnolias. The main landscaping of the boulevard with magnolia trees took place in the 30s of the last century. This process is still going on today. Old damaged magnolias are replaced annually. Today, 600 Magnolia Grandiflora trees and 51 Magnolia Soulangeana trees grow on the territory of the Boulevard. Its bare branches, at the end of winter, are covered with beautiful pink flowers and do not leave the viewer indifferent to their beauty.
Magnolia Grandiflora - is an evergreen, fragrant-flowering tree-plant of the magnolia family (magnoliaceae). It grows about 30 m in height and the size of the flower is very impressive - about 20 cm in diameter. The leaves are large, leathery and glossy. Magnolia Grandiflora originating from North America is widespread in our region, and it is this species that is called the queen of the magnolia family, due to its original appearance. It is especially beautiful during the flowering period - about 4 months from June. It is impossible for a person to ignore the flowering of magnolia, its flowers are so fragrant.The flowers close in the evening and open again in the morning. Propagated by seeds and cuttings (in greenhouses). Grows well in fertile and moist soil.
Magnolia Grandiflora spread to Europe from America in the late 17th century thanks to sailors. On every sea expedition to the American lands, Louis XIV accompanied botanists, and they were tasked with finding new medicinal plants to enrich the medicinal garden that had been planted in Paris.
It was during such an expedition that the French monk and botanist - Charles Priumet personally brought some magnolia seedlings, its flower was so much appreciated that it is said that for that period, the magnolia flower was even more expensive than a diamond stone. Gardeners even stole flowering magnolia seedlings from each other. The name - "Magnolia" was given by the Swedish naturalist, Karl Linne, in honor of the director of the botanical garden, the distinguished botanist, Pierre Magnol.